Brunatna zgnilizna

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych jest groźną chorobą, powodującą gnicie owoców na drzewie. W wyniku infekcji owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami i szarymi brodawkami. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych poraża wiśnie, czereśnie i śliwy, a także brzoskwinie i morele. 

Do infekcji dochodzi w okresie dojrzewania owoców. Grzyb wnika przez uszkodzenia, najczęściej spowodowane przez szkodniki lub wskutek pękania owoców po ulewnych deszczach. Na owocach powstają gnilne plamy, na których tworzą się jasnobrunatne lub szare, poduszeczkowate skupienia zarodników, czasem ułożone w okręgi. Zaschnięte porażone owoce pozostają na drzewach, a część opada na ziemię. Chore owoce deformują się, brunatnieją, a następnie czernieją — tworzą się z nich tzw. mumie. Mumie mogą się przyklejać do pędów, co powoduje, że wiosną w tych miejscach kora zamiera. Rozwojowi choroby sprzyja deszczowa pogoda i temperatura około 20°C. Choroba jest szczególnie groźna dla młodych drzew, gdyż może doprowadzić do ich całkowitego zamierania.

Zapobieganie i zwalczanie:

  • Należy usuwać z drzew oraz spod nich porażone owoce, które są źródłem wtórnych infekcji. Jeżeli na drzewach lub pod nimi pozostały tzw. mumie należy je usuwać, gdyż w nich zimuje patogen.
  • Chore pędy należy wycinać poniżej zmienionego chorobowo miejsca.
  • Ochrona drzew przed szkodnikami żerującymi na owocach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ szkodniki uszkadzając owoce, tworzą „bramy” wnikania patogenu.
  • Pierwszy zabieg ochrony roślin na odmianach wrażliwych wykonywać zapobiegawczo tuż przed kwitnieniem, a następne dopiero 3 tygodnie po kwitnieniu. Zabiegi ochronne wykonuje się do czasu dojrzewania owoców, pamiętając o zachowaniu okresu karencji.

Opryski ekologiczne i środki ochrony roślin.

Zanim kupimy środki ochrony roślin przeciwko brunatnej zgniliźnie, warto wypróbować preparaty ekologiczne przygotowane samodzielnie. Możemy tu wykorzystać wywar ze skrzypu polnego (stosuje się w rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:4), wyciąg z krwawnika pospolitego (rozcieńczyć 1:10) oraz z wywar lub napar chrzanu (stosuje się bez rozcieńczania). Wszystkimi tymi preparatami opryskujemy drzewa w okresie białego pąka kwiatowego i kwitnienia. Stosowane w okresie późniejszym nie będą już skuteczne.

Polecane środki ochrony przeciw brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych to przede wszystkim Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC, Signum 33WG i Score 250 EC.