Informacje

BĄDŹMY DOBRYMI SĄSIADAMI

W związku z trwającym sezonem działkowym warto przypomnieć o Regulaminie ROD i zasadach, których przestrzeganie pozwoli na zachowanie dobrych relacji z innymi działkowcami.

SPALANIE

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że na terenie ROD obowiązuje całkowity zakaz spalania. Proceder ten jest niebezpieczny ze względu na ryzyko rozprzestrzenienia się ognia, zanieczyszcza powietrze, powoduje spustoszenie wśród flory i fauny oraz zadymienie okolicy, co może być negatywnie odbierane przez lokalną społeczność i władze miejskie.

HAŁAS 

Dla poprawności stosunków sąsiedzkich i dbania o pozytywny wizerunek działkowców warto wybrać odpowiednie godziny koszenia trawy. Kosiarki, w tym przede wszystkim spalinowe, powodują spory hałas, więc zalecane są godziny przedpołudniowe na tego typu zabiegi pielęgnacyjne w ogrodach. Prowadzenie od rana do późnych godzin wieczornych robót modernizacyjnych jak piłowanie, wiercenie, zbijanie, szlifowanie, spawanie i remont dachu  nie sprzyja wypoczynkowi. Powinno nas obowiązywać poczucie zdrowego rozsądku i świadomość, że w ogrodzie rodzinnym nie jesteśmy na działce tylko my ! Wszyscy mamy jednakowe prawa i obowiązki . Dlaczego nie szanujemy prawa innych? Prowadzenie prac w godzinach rannych pozwoli i sobie i sąsiadom zrelaksować się w spokoju w drugiej części dnia.

Głośna muzyka to zmora nie tylko w blokach mieszkalnych, ale może być również uciążliwa dla użytkowników działek. Pamiętajmy zatem, by w trakcie spotkań towarzyskich na działkach nie przesadzać ze zbyt dużym natężeniem dźwięków ( tyczy to również zbyt głośnych rozmów , niekiedy krzyków, przekleństw)

PSY

Warto pamiętać , że zgodnie z Regulaminem ROD nie wolno wprowadzać i trzymać na terenie działek psów bez kagańców i bez smyczy. Przepis ten dotyczy zarówno działkowców, ich rodzin jak również odwiedzających ogród spacerowiczów. Główną przesłanką dla takiego zapisu jest przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci. Ze względu na dobro zwierząt istnieje również zapis zakazujący stałego utrzymywania psów na działce A jeśli już przywieźliśmy psa na działkę naszym obowiązkiem jest posprzątać po swoim psie, a także nie dopuszczać, aby pies ujadał i szczekał cały dzień , bo to nie jest miłe dla ucha sąsiada.

ODPADY ROŚLINNE NA ALEJACH

Coraz częściej zauważyć można proceder wyrzucania wyrwanych chwastów lub skoszonej trawy na aleje ogrodu i układanie ich wzdłuż kolein zrobionych przez auta w nadziei, że jakoś się to rozjeździ. Takie postępowanie wynika z faktu, że część działkowców nie posiada kompostowników czym łamie Regulamin ROD. Nie musimy chyba mówić, że po wyschnięciu trawa i chwasty są rozwiewane przez wiatr na okoliczne działki i tam zasiane zachwaszczają uprawy sąsiadom.

PARKOWANIE W ALEJACH

Pomimo wręczania upomnień, naklejania naklejek „Parkujesz- zdrapujesz” niektórzy działkowcy nadal nie respektują przepisów ustalonych na Walnych Zebraniach. A są i tacy działkowcy, którzy wjeżdżają na teren ogrodu ciężkimi pojazdami uważając, że to jest plac budowy, a nie ogród działkowy, który posiada swoją infrastrukturę nie przystosowaną do tego typu pojazdów.

ŚMIECI

Nasz ogród zmienia się w wysypisko śmieci. Nieodpowiedzialni działkowcy narażają całą naszą społeczność na dodatkowe koszty związane z zamawianiem innych firm, które wywiozą śmieci, a właściwie nie śmieci tylko trawę, ziemię, chwasty, odpady budowlane. Pomimo zakazu wyrzucania elektrośmieci, zgniłych owoców, trawy, chwastów, gruzu, okien, drzwi, papy i innych odpadów budowlanych oraz mebli, działkowcy uważają, że płacą i mogą bezkarnie obciążać innych działkowców, którzy nie korzystają z kontenera, a i tak w opłacie ogrodowej muszą ponosić koszty wywozu śmieci.

Jeżeli do końca sezonu nie będzie dyscypliny śmieciowej – zarząd będzie zmuszony wprowadzić w przyszłym roku dodatkową opłatę śmieciową.

Przestrzeganie Regulaminu ROD jest tak samo istotne jak przestrzeganie zasad współżycia społecznego.

Dzięki temu użytkowanie działki jest przyjemnością zarówno dla nas jak i najbliższego otoczenia.