Nasz ogród

Rodzinny Ogród Działkowy „RAJ” położony jest w Warszawie w dzielnicy Targówek przy ulicy Janowieckiej 20. Powstał w 1970 roku na zarośniętych krzakami terenach od kilkudziesięciu lat leżących ugorem. Dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu działkowców oraz nieustannej pracy, ogród stał się terenem zadbanym i zagospodarowanym. Obecnie liczy on 463 działki, których łączna powierzchnia wynosi 18 ha. Z każdym rokiem ogród wzbogaca się o nowe wartości nasadzeń i zabudowy, działki są starannie utrzymywane, uprawiane i pielęgnowane.

Cały teren naszego ogrodu ogrodzony jest częściowo betonowym płotem a częściowo siatką ogrodzeniową, dodatkowo zainstalowany jest monitoring.

Na teren ogrodu można dostać się 4 furtkami i 2 bramami, z czego jedna jest wyposażona w napęd elektryczny umożliwiający otwieranie jej przy użyciu pilota. Każdy działkowiec może zakupić pilot jak również klucze do furtki i bramy nr 2, która zamykana jest na kłódkę.

Na terenie ogrodu znajdują się obiekty:

  • Dom Działkowca,
  • siedziba Zarządu wraz ze świetlicą i kasą,
  • magazyny,
  • hydrofornia,
  • stróżówka,
  • 4 WC ogólnego dostępu,
  • plac zabaw dla dzieci,
  • dwa parkingi.

Ogród jest wyposażony we własne ujęcie wody – 2 studnie głębinowe na głębokości 27 m każda. Ze względu na wysoką zawartość żelaza, woda nie jest zdatna do picia. Służy głównie celom gospodarczym. Ze zbiorników powierzchniowych woda doprowadzana jest do każdej działki systemem rur, który został wykonany w latach 70. Na okres zimowy system wodociągowy jest wyłączany.

Obok siedziby zarządu zlokalizowane jest miejsce na kontener służący gromadzeniu odpadów komunalnych. Na terenie ogrodu znajdują się aleje podłużne i poprzeczne, które są oznaczone nazwami. Znaczna część alejek posiada estetyczną i utrzymaną nawierzchnię trawiastą. Należy podkreślić, że zaletą alejek trawiastych jest ich ekologiczny charakter niż tradycyjnie oczyszczanych z zieleni. Trawiaste drogi zapobiegają nadmiernemu kurzeniu się w wietrzne dni oraz odparowywaniu nadmiernej ilości wody z wierzchniej warstwy gleby.